A Közel-Keleten és Indiában nagyon régóta az egyik legfontosabb alapélelmiszer a csicseriborsó, mivel olcsó és tápláló. A hüvelyes növény sokféleképpen felhasználható: levesként, passzírozva humuszként, lepényként, főzelékbe vagy pörkölt- és fasírtalapanyagként, ráadásul alternatív lisztet is őrölnek belőle a gluténérzékenyeknek. A hozzáértők azt vizionálják, hogy el fog terjedni egy olyan egészséges nassolási szokásjog, miszerint sorozatnézés közben puffasztott csicseriborsót rágcsálunk majd chips helyett.
A vegák és vegánok is előszeretettel fogyasztják, hiszen kétszer-háromszor annyi fehérjét tartalmaznak, mint a gabonák. Aki tehát nem eszik húst, annak ez az egyik legjobb növényi fehérjeforrás. A környezetvédelmet szívükön viselők számára fontos adalék, hogy a csicseriborsó termesztése jót tesz a földnek, mert megköti a nitrogént, valamint kevés vizet igényel.
A csicseriborsó konzerves és száraz formában egyaránt kapható, utóbbival több idő elkészíteni a fogásokat, viszont finomabb lesz a végeredmény. Ha viszont konzervet veszünk, annak keményítőben gazdag levét (a hüvelyesek főzőleve más néven aquafaba) nem érdemes kiönteni, hiszen remek dolgokat főzhetünk belőle. Tojáshelyettesítőként desszertek – például habcsók vagy mousse – elkészítéséhez is jól jön, de házi majonézt is habarhatunk belőle.
Ami a csicseriborsóval kapcsolatos adatokat illeti, 100 gramm 275 kalóriát tartalmaz, tehát nem kifejezetten kalóriaszegény. Gazdag B1-, B6-vitaminban és folsavban, valamint E-vitamin és A-vitaminként hasznosuló karotinban. Fontos kalciumforrás, de sok magnéziumot, vasat és cinket is magában foglalnak a kis golyócskák.
Rendelj te is valami csicseriborsós finomságot a Falatozz.hu-n!
Források: www.origo.hu / cleaneating.hu / www.nosalty.hu