Ki gondolta volna, hogy ezek a bárhol beszerezhető hozzávalók ilyen harmonikus összhatást, egy varázslatos illúziót kelthetnek egy fényképen? A Falatozz.hu a legismertebb ételfotós, Carl Warner nyomába eredt.
Minden a gombákkal kezdődött
A Londonban élő művész a The Huffington Postnak elmesélte, hogy 1999-ben kezdett ilyen témájú képekkel foglalkozni, amikor a piacon vásárolt gombákat furcsa, űrbéli fáknak képzelte el, és némi rizzsel és babbal kiegészítve a stúdiójában készített a gombákról néhány képet. A végeredmény annyira jól működött, hogy arra gondolt, még sosem látott azelőtt hasonló stílusú alkotásokat. Egy évvel később Warner már 100 hasonló foodscapes stílusú képet lőtt (a food ételt, a landscape tájképet jelent angolul, a két szó keresztezéséből találta ki ezt az új irányzatot), és reklámügynökségeknek árulta őket. Hamarosan olyan híres vásárlókkal büszkélkedhetett, mint az Uncle Ben's vagy a Whiskas.
Egy fotózás napokig eltarthat
„Az ötletem abból a feltételezésből indul ki, hogy képes vagyok-e kizárólag ételekből olyan világokat létrehozni, amelyek a valódi világra hasonlítanak?” – tette fel a kérdést Carl. A fotós maga állítja be a kompozíciókat és a világítást annak érdekében, hogy minél jobban becsapja a nézőket. Emiatt egyes témák beállításai napokat vesznek igénybe. Warner munkamenetekben fényképez, majd a különböző rétegeket utómunkával illeszti egymásra.
Megeszik a képek modelljeit
Aki pedig azt hiszi, hogy egy-egy ilyen fotózás maga a megtestesült pazarlás, ne aggódjon: a legtöbb alkotóelemet a kollégákkal együtt megeszik, a maradékot pedig egy hajléktalanszállónak adományozzák. A végeredmény tehát nem csak látnivalónak, hanem harapnivalónak is remek. „Élvezem, hogy azért fizetnek, hogy játsszak az étellel” – nyilatkozta nevetve Warner. – „Nagyon szórakoztató építeni valamit a semmiből. Tetszik az ötlet, hogy veszek egy zsák zöldséget reggel, délután pedig már retusálok egy fényképet egy gyönyörű brokkolierdőről. Nagyon inspiráló, hogy kis dolgokból is lehet nagyot alkotni.”
Tóth Noémi