A január nemcsak az év kezdete, hanem a magyar hagyományokban is gazdag időszak. A népszokások ilyenkor az új kezdet örömét és a tél melegségét idézik meg, gazdag étkezési és közösségi szokásokkal. Nézzük meg részletesebben, milyen hagyományok és finomságok kapcsolódnak ehhez a hónaphoz!
Január 1. – Az Újév napja
Az újévi babonák szerint, amit az év első napján teszel, az meghatározza az egész évedet. Ezért sokan nagy gondot fordítottak arra, hogy bőséges ételeket fogyasszanak ezen a napon. A lencse különösen népszerű, hiszen a hiedelem szerint szerencsét és gazdagságot hoz. Emellett a sertéshús is fontos szerepet játszik, mivel a disznó előre túr, ami haladást szimbolizál.
Vízkereszt (január 6.)
A karácsony lezárása mellett ez a nap a farsangi időszak kezdete is. Hagyományosan ekkor bontják le a karácsonyfát, és kezdetét veszi a mulatságok időszaka. A farsangi időszakhoz szorosan kapcsolódik a fánksütés, amely az ünnepek alatt a közösségi összejövetelek fő eledele. A vízkereszti szertartások és kántálások is fontos részei voltak ennek a napnak.
Disznótorok időszaka
A január hagyományosan a disznótorok időszaka, amely nemcsak a falusi élet része, hanem egy közösségi esemény is. A disznótorok során készült kolbász, hurka és disznósajt nemcsak finomak, hanem az év hideg hónapjaira is tartalékot biztosítottak. A friss kenyérrel és forralt borral fogyasztott disznótoros ételek máig népszerűek.
Farsangi böjti időszak előkészülete
A farsangi időszak vidámsága és bősége után megkezdődnek az előkészületek a böjti időszakra. Hagyományosan ilyenkor tartalmas, de tápláló ételeket készítettek, hogy a szervezet felkészüljön a böjtre. A káposztás ételek, levesek és füstölt húsok ilyenkor különösen népszerűek voltak.
Tartsd életben a hagyományokat és élvezd a finom ízeket idén januárban is!