
A fagylalt nemcsak finom, hanem igazán izgalmas múlttal és meglepő tulajdonságokkal is rendelkezik. Hoztunk néhány érdekességet erről a hűsítő desszertről, amivel lenyűgözheted a barátaidat a következő fagyizás alkalmával!
1. A fagylalt ősei már az ókorban is léteztek
A fagylalt története egészen az ókori Kínáig és Perzsiáig nyúlik vissza. A kínaiak már több mint 2000 éve hóval és gyümölcsökkel hűsített desszerteket készítettek. Nagy Sándor pedig mézet és bort öntött a hóra – ez volt az akkori „jégkrém”.
2. Marco Polo hozta Európába?
A legenda szerint Marco Polo hozta Kínából Európába a fagylalt receptjét a 13. században. Bár ezt nem lehet teljes bizonyossággal állítani, az biztos, hogy a recept utazása valóban a keleti kultúrákból indult.
3. A fagylalt egykor a gazdagok luxusa volt
A hűtési technológia hiánya miatt a fagylalt sokáig csak az arisztokrácia kiváltsága volt. A 17-18. században Európában csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak, hogy jéggel és sóval hűtsék az édességet.
4. A tölcsér véletlenül született
Az első fagylalttölcsér állítólag 1904-ben született az amerikai Saint Louis világkiállításon, amikor egy gofrisütő árus segített ki egy elfogyott tálkás fagylaltost azzal, hogy feltekerte a gofrit – így lett belőle tölcsér.
5. Van fagylalt világnapja is
Július harmadik vasárnapja a nemzetközi fagylalt napja az Egyesült Államokban, és egyre több országban tartják meg különféle fagylaltos akciókkal, nyílt napokkal, sőt ingyenes kóstolókkal.
6. A legfurcsább ízek listája
Bár a vanília a világ legnépszerűbb íze, a kreatív fagylaltmestereknek köszönhetően ma már létezik:
- szalonnás fagyi
- fekete fokhagymás
- lazacos változat is!
- Japánban például zöldtea, tintahal és sör ízesítésű fagyik is elérhetők.
7. A fagyi még boldogabbá is tehet
A fagylalt evése során endorfin – azaz boldogsághormon – szabadul fel. Egyes kutatások szerint az agy "örömközpontja" aktívabb fagylalt fogyasztásakor, mint sok más ételnél.
Idén a Balaton Fagyija 2025 díjat a veszprémi Füge Fagyiudvar és Kávézó nyerte el a „Mekkóstollak” nevű, kecskesajtos fagyival.